444 7 393

 

EWE Enerji, EPDK’dan alınmış olan 30 yıl süreli Doğal Gaz Toptan Satış Lisansı ve 10 yıl süreli Spot LNG İthalat Lisansı’na sahiptir.

Yapmış olduğu uzun ve kısa vadeli alım kontratları ile dengeli bir portföy oluşturan EWE Enerji, tedarik çeşitlendirmesine giderek müşterileri için arz güvenliğini artırmaktadır.

EWE Enerji Türkiye ve çevresindeki gelişmeleri yakından takip etmekte ve gelişen tedarik imkanlarını değerlendirerek portföyünü sürekli çeşitlendirmektedir.

LNG – Sıvılaştırımış Doğal Gaz

Doğal gazın sıvı formunda taşınmasıyla mümkün olan LNG (Liquified Natural Gas) ticareti, her geçen yıl uluslar arası doğal gaz ticaretinde önemini artırmaktadır.

Türkiye, mevcut uzun vadeli anlaşmalar ve spot alımlar üzerinden önemli miktarlarda LNG ithal etmekte ve bu miktarlar mevcut gazlaştırma terminalleri vasıtasıyla iletim şebekesine sunulmaktadır.

EWE Enerji, uluslar arası LNG piyasasını yakından takip etmekte ve uygun koşullarda LNG tedariğinde bulunmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, EPDK’dan Spot LNG İthalat Lisansı alınmıştır.

EWE Enerji LNG’den gelecek miktarları, portföyünün tamamlayıcı bir parçası olarak değerlendirmektedir.

Doğal Gazın Depolanması

Doğal gazın depolanması uygun jeolojik koşullarda büyük ölçekli yatırımların yapılmasıyla mümkün olmaktadır. Hali hazırda Türkiye’de tükenmiş doğal gaz yataklarının kullanılmasıyla oluşturulmuş sınırlı kapasitede yer altı doğal gaz depolama tesisi mevcuttur. Bu kapasiteler tamamıyla BOTAŞ’ın kullanımına tahsis edilmiştir.

Türkiye’de arz güvenliğinin teminat altına alınabilmesi için önemli ölçekte doğal gaz depolama yatırımı yapılması gerekmektedir.